KARAKUŞİ AŞKI

23 Ocak 2023 Yazan  
Kategori Genel, Güncel Bilgiler

adsız1

Yazılarımı okuyanlar çok daha fazla sert ve radikal eleştiri yaptığımı bilirlerdi. Tabii bu eski(ler)de kaldı. Şimdi(lerde) artık yazamıyoruz. Her doğruyu, her söylenmesi gerekeni yazamıyoruz. Yazdırmıyorlar. Yazamazsınız çünkü. Çünkü bir karakuşi ülkesi yaratıldı. Asıl suçlu değil suçlayan suçlu oluyor. Hep haklı olan ve hak verilen suçlular oluyor. Ne yazık ki böylesine yılları yaşıyoruz. Bir sevdadır Karakuşi’ye alıp giden…

Bu iktidar kadim bir “iktidar tekniği” kullanıyor: Korkutmak, korku salmak! Her konuda korku üretme zanaatı var. Korku bir devlet zanaatı olarak üretiliyor. Korku rejimi, korku kültürü, korku iklimi yaratma ve korkudan korkutan bir strateji uygulamanın insanlarda yaratacağı tahribatın büyüklüğü nelere kadir olmaz ki? Böylesine bir korku büyük bir aşk bile yaratır!

AKP MKYK’sı yüzlerce kilometre öteden, Balıkesir-Edremit’ten gelen 17 çeşit yemekle doyarken, bu topraklarda bir öğrenciye annesinin karne hediyesi olarak et aldığını görüyoruz.  Ülke “Erdoğan yeniden aday olabilir mi/olamaz mı” tartışmalarının odağında. Oysa bunun yanıtını bu topraklarda herkes bildiği halde yalandan tartışılır gibi yapılıyor. Erdoğan’ın sonsuza kadar seçilmesinin önünde bir engel yok.  Çünkü herkes biliyor ki artık yasa denen bir şey kalmamış. İngiliz Yazar George Orwell’ın (1903-1950) “1984” isimli romanında belirttiği gibi, “aslında hiçbir şey yasadışı değildi, Çünkü yasa diye bir şey yoktu.”

Bir de işin ilginç tarafı var, Meclis’te milletvekillerinin bir şeyden haberdar olmadan görev yapmalarına dair bir ibreti âlem durumu. Bunu da Meclis Başkanı’na borçluyuz: Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Adapazarı’nda (20 Ocak’ta) gazetecilere yaptığı açıklamada, 2017’deki Anayasa değişiklik sırasında komisyon raporuna açık bir metin koyduklarını söyledi:

“Dolayısıyla aynı olmadığı için ‘Yeni sistemden önceki dönemde cumhurbaşkanlığı yapanların görev süreleri, yeni sistemde hesaba dâhil edilmez’ diye bir paragraf koymuşuz komisyon raporuna, 2017 Ocak ayında. O zaman bunun kimse farkında değildi. Daha sonra biz gösterdik de gördüler. Birisi attı ortaya böyle bir fikri.” (1)

Üstelik Batı aç ve açıkta iken bizler bolluk içinde yaşıyoruz… Erdoğan, bazı açılışlar gerekçesiyle Bursa’da söylediklerine bakın bir:

“George kim ya, Helga kim ya? Onlar kendi ülkelerinin kaderini belirleyemiyor. Millet sokakta… aç, açık… ne yapacaklarını bilmiyorlar. Fransa öyle, İngiltere öyle, Almanya’sı öyle.  Ama Türkiye böyle.” (2) Türkiye’de bu sözlere inanan ya da inanmış hale gelmiş milyonlara insan var. Gerçek böyle mi?  Bizde ülkenin kaderini gerçekten millet mi belirliyor ya da millet mi belirleyecek? Karakuşi’ye aşk devam ettikçe bu böyle gelmiş böyle de gidecek… Karakuşi’ye olan saplantı çok fazla.

Televizyonlar haberlerde 17 çeşit yemeği ve karne alan çocuğun ödül yemeği haberini yanılmıyorsam aynı gün verdi. Annesinin karne hediyesi olarak kendine et aldığını söyleyen çocuğun sözleri neyi açıklıyordu, neyi? Tuhaftır ki haberi yapan muhabir ya da et reyonundaki kasap resmin pek de ayırdında değillerdi… Nasıl bir toplumsal durum içinde olduğumuzun resmiydi bu oysa.

Ülkenin çocuğu bu durumdayken iktidar partisi yönetimine, 600 kilometre öteden 17 çeşit yemek geliyor. 

AKP MKYK toplantısında ikram edilen yiyeceklerin menüsünden bazıları: Balıkesir kıvırcık kuzu kol tandır. Kozak çam fıstıklı bademli içi pilav. Kuzu etli dövme keşkek. Edremit koyun yoğurdu… (3) Bu topraklarda bu kadar sıkıntı içinde yaşayan insanlar bu tabloyu hak ediyor mu? Tabii ki hakketmiyor ama arada böyle büyük bir aşk olursa işler değişiyor.

Bu toprakların çok ta kıymetini bilmediğini düşündüğüm Tevfik Fikret’in (1867-1915) “Han-ı Yağma” isimli şiirinin son mısraları şöyle:

“Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak!
Yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak!

Bugünkü mideler kavi, bugünkü çorbalar sıcak,
Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak…

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!”

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yaparken Lütfen SeviyeLi YorumLar Yazınız.!