KÖPEKLEŞMENİN ŞEREFİ

01 Aralık 2013 Yazan  
Kategori Kitaplarım

KÖPEKLEŞMENİN ŞEREFİ

KÖPEKLEŞMENİN ŞEREFİ-özet‏

Mizah, insanı ruh haliyle nakş etmiş yaşamın rengidir. Mizah, bazen insan hallerini karmaşık sosyal ve düşünsel davranışlarını, hayvanlarınkiyle mukayese ederek sunar. Bu bazen fabl / teşbih tarzında olduğu gibi, felsefi bakış ile de anlamdırılır.

Köpek,uysal bir hayvandır.Köpek; toplumda dostluğun, gözüpekliğin, uyanıklığın, hırçın ve saldırganlığın, sempatikliğin, sevecenliğin ya da tersinden salaklığın, dilenciliğin, şiddetin düşürülmüşlüğün, sıradanlığın vs. Simgesi olarak da örneklendirilir.
Köpek bazen uysal, bazen saldırgan, sahibine bağlı, vefakâr bazen de aptallaştırılış veya düşürülmüştür. Günümüz dünyası ve ülkemizde yaşanan olayları farklı bir bakış açısıyla ve kalemin farklı tarzıyla yazılmıştır. Kitabın tabu tanımayan içeriği okurları büyük bir heyecan ve bilgi zevkine ulaştıracak niteliktedir. Dokuz yıldır aralıksız olarak Gırgır Dergisi’nin (güncel) siyasi konularını yazan Bülent Tekin, Türkiye, demokratikleşme ve Kürt Sorunu’nu tüm yönleriyle de yazmaktadır. Mizah ve deneme türünü içeren bu önemli kitapta yazılanlar Türk, Kürt ve insanlık konularını şahdamarından geçirterek “insan” olmanın önemine vurgu yapmaktadır.

Coğrafyamızda, fabl ve mizah sanatı, dolaylı – imalı anlatımın, tarih ve mitoloji ile zenginleştirilen kültür ile harmanlanmış ritüeller yoğunluklu günlük yaşamda kullanılır. Bu birikimler, kalemin yeteğiyle birleştirildiğinde, ortaya içerikli edebi eserler çıkar. Bülent Tekin; elinizdeki kitapta bizi ilgilendiren, kendimizi bulacağımız önemli ve farklı konuları, farklı pencerelerden farklılığını ortaya koyarak, farklı anlamlara evrilebilecek şekilde nakşetmiştir.

Okuyup kritik etmeniz dileğiyle…

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yaparken Lütfen SeviyeLi YorumLar Yazınız.!